Výzkumný program 2: Predikce vývojových tendencí nežádoucích společenských jevů

Tento výzkumný program se soustředí na analýzu, vytváření modelů a prognózování vlivu zavádění moderních energetických technologií a inovací na zranitelné skupiny obyvatel v Moravskoslezském kraji. Zaměřuje se přitom na skupiny identifikované v oblasti sociální práce jako: (1) děti a rodiny v rizikové situaci; (2) seniory; (3) lidi v zařízeních pobytové sociální péče; (4) osoby vystavené riziku kriminality nebo jí ovlivněné. Program vychází z předpokladu, že úspěch a udržitelnost energetického přechodu závisí na schopnosti předcházet nebo alespoň zmírňovat jeho negativní důsledky pro nejzranitelnější části populace v Moravskoslezském kraji. Výstupy výzkumu mají za cíl poskytnout odborná doporučení pro zajištění legitimity, efektivity a udržitelnosti energetické transformace a minimalizaci jejích negativních dopadů.

Vedoucí výzkumného týmu: prof. Soňa Kalenda Vávrová, Ph.D.
Profesorka působící na Katedře sociální práce a zároveň zodpovědná za doktorské studijní programy v oboru sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity má za sebou více než 25 let zkušeností s výzkumem v sociální práci. Její práce zahrnuje účast na řadě výzkumných projektů, jak základních, tak aplikovaných, které se specificky zaměřují na ohrožené děti, seniory a osoby v institucionální péči v rámci vybraných sociálních služeb.

Vedoucí výzkumného programu