Výzkumný program 3: Historická analýza rizik společenských transformací

Interdisciplinární tým se zaměří na studium vztahu mezi evolucí energetických zdrojů a technologií a proměnou sociálních struktur v průběhu dlouhého časového období od středověké éry přecházející do novověké společnosti, dále přes období industrializace až po následný přechod k postindustriální ekonomice. V rámci tohoto výzkumu bude zahrnuto i globálně-historické zachycení změn v pracovních modelech a vztazích, stejně jako reflexe transformace technologií v dopravní infrastruktuře a jejich vlivu na sociální a kulturní aspekty a proměny v individuálním postavení v rámci společnosti.

Vedoucí výzkumného týmu: prof. PhDr. Aleš Zářický, Ph.D.
Ředitel Centra pro hospodářské a sociální dějiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Aleš Zářický je uznávaný odborník v oblasti historie Ostravy, česko-polských vztahů a urbánního, sociálního a ekonomického vývoje Slezska. Je členem několika odborných společností a redakčních rad a aktivně publikuje jak doma, tak i v zahraničí.

Vedoucí výzkumného programu