Obrázek

Výzkumný program 4: Analýza dopadu transformace na vzdělávání, lidské zdraví a psychiku

Výzkumný tým se zaměřuje na komplexní výzkum transformace regionu v oblasti vzdělávání. V rámci dvou kohortových studií bude zkoumáno, jak socioekonomická situace jednotlivců a jejich rodin ovlivňuje jejich potřeby v oblasti vzdělání a kariéry v kontextu specifického Moravskoslezského regionu. Konkrétně se tyto studie zaměří na: (1) analýzu odolnosti žáků a rodin vůči změnám v oblasti vzdělávání a v souvislosti s rozvojem nových technologií; (2) zkoumání dopadu útlumu hornických aktivit na vzdělávací trajektorie a pracovní příležitosti v regionu; (3) identifikaci biopsychosociálních charakteristik pracovníků během období transformace jejich kariér a jejich vliv na potřeby v oblasti vzdělání a sociální začlenění dětí.

Vedoucí výzkumného týmu: doc. Mgr. Steriani Elavsky, Ph.D.
Výjimečná profesorka a nejcitovanější česká akademička v oblasti sociálních věc je aktivní na Katedře studií lidského pohybu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Má za sebou více než dvacet let zkušeností v oblasti výzkumu a výuky v oblasti kinantropologie, psychologie zdraví a procesu stárnutí.

Vedoucí výzkumného programu